Nová sedačka by měla být tak pohodlná, že na ní usnete i po náročném dni a tak krásná, že se na ni budete rádi dívat každý den. Jak vybrat správnou velikost? Proč vypadá lépe, když sedačku postavíte do prostoru? Jaké vlastnosti mají potahové látky? Prozradíme v tomto článku.
Pohovka, která odpovídá vašim potřebám
Než začnete vybírat konkrétní model a barvu, zamyslete se nad několika praktickými tipy, které jsou ve skutečnosti mnohem důležitější než samotný design. K čemu vám bude luxusní designový kousek, když nebude dostatečně pohodlný a neposedí si na něm všichni, které byste na sedačku chtěli usadit?
Dobře si změřte místnost
Jak se říká: dvakrát měř, jednou řež. Před nákupem si dobře změřte místnost, aby se vám do ní sedačka pohodlně vešla. Při měření nezapomeňte ani na pohodlný průchod kolem sedačky a její vzdálenost od dalšího nábytku. Aby se vám kolem sedačky dobře chodilo, mělo by kolem ní být zhruba 60 až 80 cm volného prostoru.
Dobrá rada: Pokud si chcete být 100% jistí velikostí sedačky, vyznačte si její půdorys na podlaze papírovou lepicí páskou.
Jaké funkce od sedačky očekáváte?
Pohovka není jen o sezení. Může se proměnit i v dočasné lůžko a fungovat jako úložný prostor. Pokud budete chtít sedačku využívat i na spaní, hledejte model s rozkládací funkcí. V případě, že budete pohovku využívat na každodenní spaní, sáhněte po takové, která má integrovanou pružinovou matraci.
Při výběru potahu zohledněte, zda budou na sedačce sedět i děti nebo lenošit domácí mazlíčci. V tomto případě sáhněte po odolném čalounění, které nepropouští vodu, snadno se z něj odstraňují skvrny nebo je snímatelné, takže jej můžete vyprat v pračce.
Kolik lidí na ní bude sedět?
Počet míst k sezení vybírejte nejen podle počtu členů domácnosti. Pamatujte také na návštěvy, ale zároveň na vaše prostorové možnosti. Existují modulární sedací soupravy, které můžete jednoduše přeskupit podle aktuálních potřeb.
Rohová, samostatná, nebo sedačka do tvaru U?
Tvar sedačky vyberte podle velikosti místnosti a nároků na počet míst k sezení.
- Samostatná sedačka – obvykle se jedná o dvoj- nebo trojsedáky. Pohodlně si na ní polenoší menší rodinka nebo singles. Je ideálním řešením pro malé obýváky s rozlohou okolo 20 m².
- Sedací souprava do L – říká se jí také rohová sedací souprava. Hodí se do středně velkých obýváků s podlahovou plochou mezi 20 až 40 m². Ocení ji i větší rodiny. Díky rohovému provedení chytře vyplní roh místnosti, který by jinak mohl zůstat tzv. hluchým místem.
- Sedačka do tvaru U – velkorysá sedací souprava, která udělá největší parádu ve velkém otevřeném prostoru. Hovoříme o velkých obývácích, případně multifunkčních místnostech o velikosti nad 40 m². Na sedačce ve tvaru U může bez problémů sedět třeba i 10 osob.
- Modulární sedačky – skládají se z několika částí, které můžete libovolně přeskupovat. Záleží na aktuálních potřebách.
Obrázek: Rovná sedačka Portobello je ideální do menšího bydlení.
Odpočívejte na nejpohodlnější sedačce
O tom, jak pohodlně se vám bude na sedačce odpočívat, rozhoduje několik vlastností.
Výška a hloubka sedáku
Chcete sedět na vyšší nebo nižší sedačce? Pokud máte průměrnou výšku postavy a preferujete pohodlné „rozvalení“ na sedačce, sáhněte po té, která má výšku sedáku mezi 40 až 43 cm. Hloubka sedáku může být pevně daná, ale také si ji můžete upravit. A to v případě, že sedačka umožňuje hloubkové nastavování zádové opěrky. Jestliže měříte 190 cm a více, možná oceníte vyšší sedačku s výškou sedu mezi 45 až 50 cm. Bude se vám na ni pohodlně usedat a bez zbytečného zatížení kloubů z ní také vstanete.
Obvykle se nižší a hlubší sedačky hodí na lenošení a pohodlný sed, který je něco mezi sedem a pololehem. Do pracoven a reprezentativních místností jsou lepší volbou vyšší sedačky s nižší hloubkou sedáku. Na takové pohovce budete sedět vzpřímeně.
Relaxační prvky
Sezení na sedačce vám zpříjemní několik relaxačních prvků. Může jít například o výškově nastavitelnou opěrku hlavy, což ocení zejména ti vyšší z vás. Některé sedačky disponují také nastavitelným sklonem opěrek na ruce. Jiné vám nabídnou relaxační roh, kdy si můžete sklon zádové opěrky nastavit tak, abyste pololeželi.
Obrázek: Sedačka Sassari nabízí úpravu zádové opěrky podle vašich potřeb.
Sedačky nemusí „sedět“ v koutě
Kam většina lidí umístí gauč? Nejčastěji ke stěně a do rohu. U rohové sedačky toto dává smysl, ale u rovných sedaček a sedaček do U se můžete více odvázat. Pokud vám to místnost dovoluje, postavte sedačku do volného prostoru. Zvolte proto velikost tak, aby sedačka v prostoru vynikla, ale zároveň kolem sebe měla dostatek místa. Každý, kdo se chce posadit, by kolem sebe měl mít dostatek místa. Necháte navíc vyniknout její krásu tím, že nebude utlačovaná v koutě pokoje nebo mezi nábytkem.
Sedací souprava postavená v prostoru může fungovat jako stylový předěl třeba mezi jídelní a obývací částí. Pokud se pro tuto možnost rozhodnete, vybírejte celočalouněnou sedačku. To znamená, že jsou čalouněná i její záda.
Nejnovější trendy v oblasti interiérového designu se přiklání k vzdušnému pojetí prostoru. Pokud máte velký obývací pokoj, případně je spojený s jídelnou a kuchyní, dokáže tzv. plovoucí sedačka (umístěná do prostoru) podtrhnout ono vzdušné pojetí. Pokud vyberete výraznou barvu, případně netradiční potahový materiál, stane se sedačka dominantou celého prostoru.
Design, který si zamilujete
Pokud zařizujete nový byt, pak bude sedačka pravděpodobně určovat styl celého vašeho obývacího pokoje. V případě, že potřebujete novou sedačku a interiér už je zařízený, můžete jej vyfotit a u nás v Elmině vám rádi pomůžeme vybrat přesně to, co bude pasovat do vašeho interiéru.
Sedačku můžete stylem a provedením sladit s designem celé místnosti. Ale také můžete být odvážní a ze sedačky udělat solitéra prostoru. Stačí, když vyberete kousek, který se potahovou látkou, barvou nebo zpracováním bude zcela vymykat celkovému zařízení pokoje.
V Elmině máme sedačky, které si porozumí s každým bytovým designem:
- rustikální,
- moderní,
- minimalistické,
- skandinávské,
- Provence,
- historizující,
- industriální,
- glamour,
- maximalistické,
- s organickými tvary atd.
Kvalitní výrobní materiály pro dlouhou životnost a luxusní vzhled
Aby vám sedačka vydržela dlouhé roky, je důležité pečlivě vybrat materiál rámu. Za nejkvalitnější platí konstrukce z masivního dřeva. Obloukem se vyhněte dřevotřísce. Zaměřte se také na materiál použitý pro výplň sedačky. Pokud si chcete pohodlí sedačky užívat co nejdéle, sáhněte po takové, která je vyplněná:
- bonellovými pružinami a studenou pěnou,
- studenou pěnou a nosnými vlnitými pružinami,
- studenou pěnou v kombinaci s bonellovými, nosnými a mikrotaštičkovými pružinami.
V Elmině používáme pro výplně také peří, prachové peří a polyesterová vlákna.
Čalounění, které pohladí vaši pokožku
Nejblíže vaší pokožce je čalounění, a proto byste měli vybrat takové, které vám bude nejpříjemnější. Čalounění vybírejte také s ohledem na chod svojí domácnosti. Máte malé děti? Bydlí s vámi i pes nebo kočka? V tom případě hledejte materiál, který je odolný, snadno se čistí a nepropouští tekutiny. Jakými látkami čalouníme v Elmině?
- Bavlna – jde o přírodní prodyšnou látku. Často se kombinuje s umělými vlákny, aby se zvýšila její stálobarevnost, méně se mačkala a byla odolnější proti opotřebení.
- Len – stejně jako bavlna je i len přírodní látkou. Je oblíbený pro svoji prodyšnost. Na omak je měkký a příjemný. Jeho výhodou je, že se příliš nežmolkuje. Kvůli zvýšení odolnosti proti blednutí a pomačkání se často kombinuje se syntetickými vlákny.
- Akryl – akrylová látka je syntetické vlákno. Je měkká a příjemně hřeje. Na slunci nebledne a ani se nežmolkuje. Akryl se stejně jako jiné syntetické látky snadno čistí.
- Pellini – jedná se o kompozitní tkaninu, která obsahuje 10 % kůže a syntetické materiály. Kombinuje výhody syntetických materiálů se vzhledem pravé kůže.
- Polyester – nejčastěji používané umělé vlákno. Snadno se čistí, je odolné vůči světlu a mačkání. Vyrábí se v oblíbené sametové úpravě, která dodává sedačce nádech luxusu.
- Africká kůže – pochází ze severní Itálie. Na pohled vypadá drsně, ale na dotek je velice příjemná. Při zpracování se neodstraňují přirozené znaky, jako jsou stopy po bodnutí hmyzem, jizvy nebo barevné odchylky. Během výrobního procesu se ošetřuje ochrannou vrstvou, která zajišťuje částečnou ochranu proti vodě, nečistotám a mastnotě. Kůži je potřeba čas od času impregnovat. Kožená sedačka se pyšní dlouhou životností a nadčasovým vzhledem. Stejně jako samet i kůže platí za jeden z nejluxusnějších materiálů.
- Alcantra – na první pohled vypadá jako broušená kůže (semiš), ale jedná se o mikrovláknový polyesterový kompozit. Je dostupná v řadě barevných variant.
Obrázek: Sametové čalounění propůjčuje sedačce Vail Sofa Polar Bear luxusní vzhled.
O odolnosti látky vás informuje hodnota označená jako Martindale. Martindale je test odolnosti látky proti otěru. Čalounění na sedačkách by mělo mít hodnotu od 20 000 a výše. Čím vyšší číslo, tím odolnější látka.
Péče a čištění sedaček
Nároky na údržbu a péči se odvíjí zejména od potahového materiálu. Obecně platí, že v případě skvrny máte největší šanci na úspěšné odstranění, pokud se do čištění pustíte co nejdříve.
Přestože se každý materiál čistí jinak, všechny sedačky si zaslouží, abyste je alespoň jednou za týden vysáli vysavačem. Pro vysávání zvolte speciální nástavec na čalounění, který je šetrný k povrchu. Nevysávejte na maximální výkon, zbytečně byste látku namáhali. Při vysávání nevynechejte žádnou mezeru.
O tom, jak čistit kožené a látkové sedačky, jsme se rozepsali v článku: Jak na správné čištění sedačky? Rozhodujícím faktorem je materiál.
Výběr nové sedačky neuspěchejte. Popřemýšlejte, jakou funkci má plnit, zamyslete se, kolik potřebujete míst k sezení, kdo ji bude využívat a zda má fungovat jako lůžko pro občasné přespání. Nezapomeňte ani na design. Sladíte pohovku se stylem místnosti, nebo z ní uděláte solitéra?