Jak pečovat o nábytek z masivu: různé druhy dřeva a jejich údržba

Dřevěný nábytek většinou nevyžaduje náročnou údržbu. Obvykle si vystačíte se suchým nebo vlhkým hadříkem. Dřevo však dobře absorbuje vodu, která může ve výsledku nadělat pěknou paseku. Proto se nedoporučuje mokrá údržba dřeva. Čas od času můžete svým oblíbeným kouskům dopřát rozmazlení v podobě vyživujících olejů a vosků.

Jaké dřeviny se používají pro výrobu masivního nábytku?

Nábytek se vyrábí ze dřev, která se obecně dělí na měkká a tvrdá. Tvrdost materiálu ovlivňuje jeho kvalitu, živnost, náročnost opracování, vzhled, ale také odolnost.

Co znamená, když se řekne tvrdé dřevo?

Tvrdá dřeva mají listnaté stromy, které na podzim opadávají. Jsou charakteristické vysokou hustotou a dlouhou životností. Hustota dřeva označuje, jak je dřevo těžké a pevné. Dřeva s vysokou hustotou jsou:

  • těžší,
  • odolnější,
  • mají delší živnost,
  • jsou náročnější na opracování (pro práci s nimi je potřeba používat speciální nástroje).

Mezi tvrdá dřeva patří například:

  • dub,
  • javor,
  • třešeň,
  • mahagon.

Pro tvrdá dřeva s vysokou hustotou je obvykle charakteristická jemnější kresba a hladký povrch po opracování. Nejčastěji se z nich vyrábí reprezentativní kousky nábytku a také nábytek, který musí unést vysoké zatížení (postele, knihovny, stoly atd.).

Co znamená, když se řekne měkké dřevo?

Jako měkká dřeva se označují ta, která pochází z neopadavých nebo jehličnatých stromů. Mají nižší hustotu, a proto se z nich vyrábí například kostry nábytku a nábytkové doplňky. Měkké dřevo se snadno opracovává. Patří mezi něj třeba:

  • smrk,
  • jedle,
  • borovice,
  • cedr.

Charakteristika a péče o jednotlivé druhy dřev

Každé dřevo se od sebe liší kresbou a barvou. Masivní nábytek si vybírejte podle stylu, ve kterém máte zařízené své bydlení. Tím, že se od sebe jednotlivé druhy dřeva liší, dávejte si pozor na jejich kombinace. Ne všechny spolu ladí.

Olšové dřevo

Olšové dřevo poznáte podle jeho žluté, narůžovělé až šedooranžové barvy. Je stejnoměrné, což znamená, že nemá výrazné letokruhy ani barevně odlišené jádro. Vzhledem k tomu, že se jedná o měkké dřevo, rádi s ním pracují řezbáři. Pokud vás vzhled olšového dřeva fascinuje, podívejte se do nabídky příručních skříněk a komod. Právě tento nábytek prodáváme v Elmině z olšového dřeva. Dále se používá pro výrobu rámů a podstavců. Pro jeho údržbu se používá vlhký hadřík.

Jilm recyklovaný a nový

Jilm má vláknité, pevné, houževnaté a dobře ohebné dřevo. Jádro této dřeviny může být tmavé. Jeho výhodou je vysoká odolnost proti vodě. Ve středověku se používal pro zhotovování vodních staveb. V nábytkářství se z něj vyráběl ohýbaný nábytek, ale také dýhy a parkety. Jeho lýko se používalo pro různé úvazy a výplety. Dříve se mu přezdívalo „český mahagon“.

Jilmové dřevo není v nábytkářství hojně zastoupené. V Elmině používáme pro výrobu nábytku recyklované jilmové dřevo, kterému se říká starý jilm. Označuje se také jako naplavené dřevo. Ze severoamerického jilmu se původně vyráběly vchodové dveře. V současnosti ho používáme pro výrobu stolních desek, dvířek skříní nebo čel zásuvek.

O recyklované jilmové dřevo pečujte vlhkým hadříkem z mikrovlákna. Dřevu neuškodí, pokud jej čas od času vysajete nebo ošetříte měkkým kartáčem. Pro čištění nepoužívejte abrazivní prostředky a na dřevo netlačte. Ideálním přípravkem pro péči o dřevěný nábytek je Wood Care Kit.

Kromě recyklovaného jilmu najdete v naší nabídce také nábytek z nového jilmu. Jde o čerstvě sklizené dřevo, které se nejprve natře černou a následně bílou barvou. Po broušení získá starožitný vzhled. Vyrábíme z něj rámy stolů nebo velké skříně. Jeho povrch otírejte vlhkým hadříkem, měkkým kartáčem nebo jej vysajte.

Ratan

Jde o typ ratanu, kterému se říká slimit. Jemná vlákna, ze kterých se vyrábí nábytek a dekorace, vznikají oloupáním kůry ratanu. Vlákna ratanu se namáčí v bahenních lázních, díky kterým získává typickou šedavou patinu. Tato popínavá palma roste podobně jako liána kolem stromů v džunglích Kalimantanu v Indonésii. Sklízí se v období dešťů. Nábytek a doplňky z ratanu jsou nadčasové a robustní. Výrobky ze slimit ratanu jsou většinou ručně tkané. Jedná se tedy o jedinečné a originální kousky.

O nábytek ze slimit ratanu pečujte suchým nebo mírně vlhkým hadříkem. Vyhněte se nadměrnému používání vody. Vysoká vlhkost by mohla vést k deformaci nebo prasklinám. Výrobky z tohoto materiálu chraňte před přímým slunečním světlem. Neměly by být ani blízko topení.

 Ručně vyrobené ratanové jídelní židle
Obrázek: Ručně vyrobené židle St. Malo.

Topolové dřevo

Dřevo topolu je měkké a řídké. V Elmině používáme dřevo z udržitelných plantáží. Za každý pokácený strom se vysadí jeden nový. Topol nemá příliš výraznou kresbu. Ve výrobě topolové dřevo nejdříve natíráme černou a následně bílou barvou. Po vybroušení získává oblíbenou starožitnou patinu. Nejčastěji se z něj vyrábí rámy stolů a skříní.

Pečuje se o něj vlhkým hadříkem z mikrovlákna. Pro údržbu tohoto dřevěného nábytku nepoužívejte abrazivní prostředky. Při čištění na povrch zbytečně netlačte.

Dřevo z akácie

Akácie je ovocný strom, který se pyšní dlouhou životností a kvalitou, která je srovnatelná s mnoha exotickými druhy dřev, například s teakem. Z hlediska tvrdosti je akátové dřevo podobné dubu, habru nebo ořešáku. Je oblíbené pro svoji nádhernou kresbu, ve které se objevují tóny bílé, žlutohnědé a zelené barvy. Pyšní se viditelnými letokruhy. V Elmině používáme dřevo z udržitelných plantáží. Přestože se jedná o tvrdé dřevo, kvůli aklimatizaci se mohou v mase objevit jemné praskliny, což ale není na škodu. Akácie se používá pro výrobu interiérového i exteriérového nábytku.

Pro údržbu interiérového dřevěného nábytku postačí vlhký hadřík. V exteriéru můžete použít jemnou mýdlovou vodu. Venkovní nábytek nečistěte vysokotlakým čističem.

Bukové dřevo

Bukové dřevo je tvrdé, ale i přesto se dobře ohýbá. V Elmině pracujeme se dřevem z evropského buku. Je pro něj charakteristická krémová barva a jemná struktura. Nejčastěji se z něj vyrábí rámy ohýbaných a soustružených částí klubových křesel a pohovek.

Při péči o dřevo buku nepoužívejte žádné abrazivní prostředky. Vystačíte si s vlhkým hadříkem.

Jasanové dřevo

Jasan je pružným, těžkým a pevným dřevem. Používá se pro výrobu ohýbaných dílů pro nábytek, který musí být maximálně pevný. Jasanové dřevo má překrásnou kresbu, která může připomínat dub. Z hlediska barev je k dostání v krémově bílé, šedé s hnědým nádechem i v tmavě červenohnědé. Používáme jej pro výrobu velkých skříní a příborníků.

O dřevěný nábytek z jasanu pečujte speciálním přípravkem Wood Care Kit. Povrch můžete otírat mírně vlhkým hadříkem nebo měkkým kartáčem. Použít můžete i vysavač.

Mangové dřevo

Mangové dřevo pochází ze stromu mangovník. Původně stromy rostly pouze v Indii, ale dnes se jejich plantáže nacházejí i ve Spojených státech, Indonésii nebo ve Španělsku. Jakmile mangovníky přestanou plodit, pokácí se. Za každý poražený strom je vysazený nový. Pro mangové dřevo je charakteristický jedinečný vzhled, který působí teplým dojmem. Barva dřeva připomíná plody, které na stromě rostou. Díky jasné struktuře a způsobu zbarvení je každá deska jedinečná. V Elmině prodáváme z mangového dřeva stolní desky. Díky polotransparentní úpravě vyniká struktura a barva dřeva.

O povrch nábytku z mangového dřeva se pečuje vlhkým hadříkem.

 Kvalitní knihovna z masivu
Obrázek: Knihovna Mango Iron z teplého mangového dřeva.

Smrkové a jedlové dřevo

Smrkové dřevo je pevné a pružné. Na první pohled vás zaujme nažloutlou barvou s pravidelnými a hustými letokruhy. Jedná se o měkké dřevo s drobnými hnědými suky. Dobře se moří a povrchově upravuje. Jedlové dřevo se od smrkového těžko rozeznává. Má světlý žlutozelený odstín. Nemá tmavé jádro, protože jej tvoří pouze bělové dřevo.

V Elmině používáme starý smrk a jedli, které pochází z trámů čínských domů a stodol. Stáří dřeva je okolo 40 let a více. Je odolné a má rustikální vzhled. Pečovat o něj můžete přípravkem Wood Care Kit. Otírejte jej vlhkým hadříkem nebo měkkým kartáčem. Pro péči o nábytek můžete použít i vysavač.

Dubové dřevo

Nábytek z dubového dřeva díky tříslovinám perfektně snáší vlhkost. Proto se jedná o jedno z nejodolnějších dřev. Dubové dřevo je luxusním a drahým materiálem. Pyšní se pravidelnými letokruhy, výraznými cévami a stejnoměrně hnědě zabarveným jádrem. Běl má světle hnědou barvu. Dubové dřevo používáme v Elmině pro výrobu stolních desek a dvířek skříní.

Nábytek z dubu utírejte buď suchým, nebo mírně vlhkým hadříkem. Použít můžete i měkký kartáč nebo vysavač. Aby si dřevo dlouho udrželo své vlastnosti, pečujte o něj přípravkem Wood Care Kit.

 Luxusní nábytek z dubového dřeva
Obrázek: Skříňka Mac Arthur Park Cabinet z dubového dřeva.

Mahagonové dřevo

Mahagon je luxusní dřevinou s typickou načervenale hnědou barvou. Díky vysokému obsahu tříslovin je dřevo trvanlivé a voděodolné. Nepřijde si na něj ani hniloba nebo červotoči.

Povrch nábytku z mahagonu otírejte suchým hadříkem.

Péče o dřevěný nábytek – obecné rady

Dřevěný nábytek nemá rád změny vlhkosti. Proto jej nedávejte do místností s vysokou vlhkostí. Zároveň by neměl být ani v blízkosti topení nebo krbu. Vlhkost může způsobit deformace, praskliny nebo nabobtnání nábytku.

Povrch nábytku otírejte pravidelně suchou měkkou utěrkou. V případě, že zápolíte s větším znečištěním, můžete sáhnout po mírně vlhkém hadříku. Použijte mýdlovou vodu a nezapomeňte následně povrch otřít suchým hadříkem.

Nelakovanému dřevěnému povrchu můžete čas od času dopřát péči v podobě ošetření vhodným přírodním olejem nebo včelím voskem. Díky tomu se zvýrazní struktura dřeva a povrch bude hedvábně jemný.

Další podobné články

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz